Ankara ilçe Halk Kütüphanelerinin DİKKATİNE (İstatistik ve KOHA) (güncelleniyor...) (güncelleniyor...) (güncelleniyor...) (güncelleniyor...) (güncelleniyor...)


Kütüphane yetkililerinin dikkatine;

 
ÖNEMLİ UYARI 2014 yıl sonu İSTATİSTİKLER
İlgili İlçe Halk Kütüphanesi personelinin DİKKATİNE !
KYGM Teknik Hizmetler Şubesi'nin Tüm İl Halk Kütüphanelerine email olarak yolladığı yazı aşağıdadır.
 
Değerli meslektaşımız,
Koha programından istatistiki verilerin alınmasına yönelik yetkili kılınan arkadaşlarımız bu verileri http://212.174.179.137:8080 linkinden alabilecek olup, kullanıcı adı ve şifresi olarak TC kimlik numaraları (kullanıcı adı ve şifre aynıdır) ile sisteme giriş yapabileceklerdir. TC kimlik no ile giriş yapamayan arkadaşlarımızın bir kez de kohadaki mevcut şifreleri ile denemeleri gerekmektedir.
Sistemin ağırlaşmaması için, verilerin alınmasından sonra hata ya da yanlışlık gidermek dışında bu sisteme lütfen tekrar giriş yapmayınız. İşleminizi bitirdiğinizan itibarıyla, işlemi tamamladığınıza dair kygmteknik@kulturturizm.gov.tr adresine mail atmanızı önemle rica ediyoruz. Lütfen yalnızca bu adrese dönüş yapınız. Dönüş yapılması hayati önem taşımaktadır.
İstatistik verilerinin alınması dışında farklı bir işlem (ödünç verme, materyal veya üye kaydı vb.) yapılmaması gerekir, aksi takdirde geçersiz sayılacaktır.
Programımızın istatistik modülündeki veri türleri, genel olarak TÜİK istatistik şablonuna göre hazırlanmıştır.
Bazı tablolardaki "null" yani tanımsız ifadesi, güncelleme yapılmamış, tamamlanmamış verilerinizi içerir.
Sistemden alabileceğiniz istatistiki veriler, kütüphane olarak KOHA’yı kullanmaya başladığınız süre içinde Koha’ya girilmiş verilerdir. Bu nedenle Koha’yı kullanmadığınız dönemlere ait işlemlerin de istatistik programına dahil edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Ayrıca, istatistik verilerinin sağlıklı alınamayacağı kadar az veri girilmiş kütüphanelerde, veriler Koha'dan alınmayacaksa bu linki kullanmanıza ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak bu bilgiyi de bizimle paylaşmanızı önemle rica ediyoruz.
İyi çalışmalar
Teknik Hizmetler Şubesi
..
İSTATİSTİK VERİ GİRİŞLERİ
İlçe Halk Kütüphaneleri 01 Ocak - 31 Aralık 2014 tarihlerini  kapsayan yıllık istatistiki verilerini 01 - 19  Ocak 2015 tarihleri arasında  http://www.earsiv.gov.tr/stat/ sistemine  girilmesi, Söz konusu verileri içeren istatistik formlarının ise yine aynı tarihe kadar İl Halk Kütüphanesinde 2 nüsha ve üst makam onaylı olacak şekilde elden , posta yada email ile ulaştırmaları önemle rica olunur.
 

Gerekli evrak dosyaları ve web adresleri

 

1- İstatistik veri girişleri için http://www.earsiv.gov.tr/stat/ adresinde İstatistik modülüne parola ve şifrenizle giriniz.

2-  2014 yıllık istatistik boş form
 
bu formdan 2 nüsha doldurup üst makama onaylatarak İl Halk Kütüphanesine ulaştırınız.

3- Dosyayı açamayanlar için
http://www.earsiv.gov.tr/belge/duyuru.php adresini kullanınız.

 


KOHA OTOMASYON SİSTEMİ DUYURUSU
Değerli Kütüphane yetkililerinin dikkatine;
KOHA ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerinizi 26-27 Aralık 2013 tarihinde yapılacak 2. Etap eğitimlerde ele alınması maksadıyla ilgili birime email ile zamanında  bildiriniz.
KOHA Kütüphane Otomasyon Programına giriş için kullanıcı adınız ve şifreniz TC Kimlik numaranızdır. KOHA'nın tüm kütüphanelerde kullanılmaya başlanmasından sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.
KOHA uygulaması giriş yapılacak adres eğitim esnasında verilecektir.

Eğitim, İl Halk Kütüphaneleri tarafından Genel Müdürlüğümüze bildirilen kütüphanelerden(eğitim noktalarından) takip edilecektir.

Lütfen bu noktalar dışından e-konferans sistemine giriş yapmaya çalışmayınız.

Eğitim alacağınız eğitim noktasını bilmiyorsanız İl Halk Kütüphanesine başvurunuz.


koha eğitim noktaları için (genel müdürlükten gelen).docx
koha 1. EĞİTİM PROGRAMI
koha eğitim yerleri
koha adnan ötükende eğitim alacaklar
koha Yetki tablosu
koha Bigi formu (kullanıcı eklemek için)

    Koha Kütüphane Otomasyon Programı eğitimine eş zamanlı olarak uzaktan eğitim yöntemiyle 19 Aralık 2013 saat 10:00 da  başlanacaktır.
    
    "KOHA Eğitim Hazırlık" konulu e-posta mesajında; eğitimde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan araç gereç, her kütüphane için 2 adet bilgisayar,soru sorulması halinde Bilgisayar hoparlörü, mikrofon (Bilgisayar hoparlörü, mikrofon, sorular e-posta ile de iletilebileceğinden zorunlu değildir), personel sayısının fazla olduğu kütüphaneler için projeksiyon cihazı olarak bildirilmiştir. Belirtilen ilgili donanıma sahip olmayan ya da diğer kurumlardan geçici olarak temin edemeyen kütüphaneler ile internet hızları 4 Mbps 'den az olan kütüphaneler bu eğitimi, ilgili donanıma ve uygun mekana sahip en yakın kütüphanelerde alacaklardır.
     Eğitim öncesi; eğitime hazırlık ve platform özelliklerini (nasıl söz hakkı istenir, ankete nasıl hazırlanır, sorular nasıl iletilir gibi) öğrenmek üzere , http://kursiyernet.meb.gov.tr/kursiyer/ erişim adresinden, önce Adobe sonra da Adobe Connect sekmeleri açılarak gerekli ön hazırlığın yapılması platformun öğrenilmesi zorunludur.

    Uzaktan eğitim platformuna,  daha sonra bildirilecek olan şifre ile aşağıda belirtilen linkten giriş yapmak suretiyle bağlanılacaktır.

 

http://konferans.meb.gov.tr/system/login?domain=konferans.meb.gov.tr&next=%2Fadmin%3Fdomain%3Dkonferans.meb.gov.tr&set-lang=tr

 Ankara İl-İlçe Halk Kütüphanelerinin konuyla ilgili olarak gerekli hazırlıklarını tamamlamaları önemle duyurulur.
Ayrıca; ekli listede Ankara Eğitim Merkezleri ve Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesinde eğitim alacak diğer İlçe Halk Kütüphanesi  personelinin isimleri belirtilmektedir. Söz konusu tarih ve saatte  eğitimi Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesinde alacak personelin İl Halk Kütüphanesinde hazır bulunması önemle rica olunur.


KYGM Kütüphane Hizmetleri Genelgesi
http://www.kygm.gov.tr/TR,46471/kutuphane-hizmetleri-genelgesi--yayimlandi.html

Ziyaretçi Sayısı: 6158

Bu site T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.


Anasayfa Site Ağacı Arama