Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

23 Nisan’da Neler Yapmalı? Gezmek, Görmek Lazım!

23 Nisan’da Neler Yapmalı?

Gezmek, Görmek Lazım!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

Küçüklüğümüzden beri her 23 Nisan şenliklerinde soluğu stadyumlarda ve okul müsamerelerinde alıyorduk. Fakat bu kez farklı yerlere gidelim, bayram ruhunu tadalım ne dersiniz? Çocuklarınız, kardeşiniz veya minik yeğenleriniz varsa, hatta siz hala birer çocuksanız bu kütüphaneleri, müzeleri ve mekânları gidip görmelisiniz.


 1. Anıtkabir

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nı çocuklara ithaf eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etmek tüm çocuklar için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Kurtuluş Savaşının canlandırıldığı sahneler, Aslanlı Yol, Atatürk’e ait kişisel eşyaların sergilendiği bölümler ve kendisinin birebir ölçülerinin yapıldığı balmumu heykelini görmek de ziyaretçiler için eşsiz bir anı niteliğindedir. 2. Kurtuluş Savaşı (I. TBMM) Müzesi

  Ankara’nın Ulus meydanında bulunan binanın inşasına 1915 yılında başlanmıştır. 89 yıl önce bugün I. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) açılmış ve Atatürk tarafından çocuklara ithaf edilerek çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türk ulusunun ilk ulusal bayramı olma özelliği taşımaktadır.

   


 3. Cumhuriyet (II. TBMM) Müzesi

  1923'te mimar Vedat Tek tarafından inşa edilen bu bina I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz kalması nedeniyle, II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924'te yeniden düzenlendi. Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinilerin yer aldığı bölümlerle bu dönemin mimari özelliklerini yansıtır. Bu meclis binası, önemli yasaların çıkarılması, uluslararası anlaşmaların imzalanması ve çok partili sisteme geçiş gibi Türkiye siyasi tarihinin önemli olaylarının yaşandığı yerdir. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüş ve 30 Ekim 1981 tarihinde Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

   
 4. Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

  0 - 14 yaş aralığına hitap eden Çocuk Kütüphanesi 23000 kitaplık koleksiyonu ile hafta içi her gün, hafta sonunda ise sadece Cumartesi günleri hizmet vermektedir. Çocuk ziyaretçiler bu bölümdeki kitaplardan 15 gün süreyle ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar. Ayrıca; belirli günler ve haftalarda çocuk kitabı yazarları, uzmanlar, doktorlar, eğitimcilerin katılımıyla; seminerler ve söyleşiler yapılmakta, okuma saatleri düzenlenmektedir. 

   

  Ödünç Verme adnanotukenihk (6).JPG 5. Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

  Tarihi 1500’lü yıllara dayanan Çengelhan rahmi Koç müzesi Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Mihrimah Sultan’ın Eşi Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara Kalesi’nin girişindeki ihtişamlı binada sergilenmekte olan koleksiyon, ölçekli modellerden başka sandal ve otomobiller gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsamaktadır. Ayrıca çocuklar için de atölye çalışmaları yapılmakta ve çocuk ziyaretçilerin ilgisini canlı tutmaktadır.

   
 6. Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Çocuklar için ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi olan Ankara’da bulunan Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi emekli Vali Merhum Hamdullah Şükrü Kenanoğlu tarafından 1985 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanmıştır. İlk örnek çocuk kütüphanesi niteli taşıyan kütüphane sanatsal etkinlik ve eğitsel faaliyetlerle çocuklar için vazgeçilmez mekânlardan birisidir.