Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

"Kütüphanelerin Değiştirdiği Hayatlar" Blog yazımız yayında!

Og Mandino (1923-1996, ABD) bir satış uzmanı ve Dünya'nın En İyi Satıcısı kitabının yazarıdır. Günümüzde halen en fazla saygı duyulan yazarlar arasındadır. Kitapları 50 milyon üzerinde satmış ve 25 değişik dile çevrilmiştir. Success Unlimited dergisinin 1976 yılına kadar başkanlığını yapmış ve National Speakers Association ın tüm zamanların en iyi konuşmacıları arasına girmiştir. W.Clemet Stone ile yɑkın ɑrkɑdɑştır. Amwɑy şirketinde uzun yıllar boyunca isteklendirme seminerleri vermiştir. Şüphesiz Mɑndino bu birikimlerini tesadüfen elde etmemiştir. Hatta onun hayatının çok büyük bir kısmı hep zorluklarla geçmiştir. Sigortacılık yaptığı bir dönemde, her şeyini kaybeder. Parasızdır, eşi onu çocuğunu dɑ alıp terk etmiştir. Kendisini alkole vurmuştur. Hɑyɑtınɑ son verme kararı vermiştir.
"Yaşamanın Daha İyi Bir Yolu" isimli eserinde kütüphanenin hayatına nasıl dokunduğunu şu satırlarla ifade ediyor;
"O gün Cleveland’ da yağmurlu, kasvetli, gri, ıssız ve tehlikeli bir sabah var. Termometre donma noktasının üzerini gösteriyor, sabah erkenden yağmaya başlayan kar yerini bir yağmur ve buz karışımına bırakmış. çöpler etrafa saçılmış sokaklardan ve su oluklarından kirli sular akıyor. Gösteri mağazaları ve hamburgerciler nerdeyse tamamen boş. Noel’e nerdeyse birkaç hafta kaldığını bu görüntüden çıkarmak doğrusu oldukça zor. 
Ansızın bir hareket görüyoruz… bir yaşam belirtisi. Kendisini yağan yağmurdan korumak için ter edilmiş tefeci dükkânının kırık penceresine dayanmış bir adam. Üzerinde yırtık pırtık kot gömlek onun zayıf vücudunu yağmurdan ve soğuktan ne kadar korur? Zavallının donmuş saçları omuzlarına dökülüyor, gözleri sabah erkenden alıp içtiği ucuz şaraptan dolayı kan çanağına dönmüş, açlıktan midesine kramplar giriyor. 
Sakallı yüzünü birkaç dakika pencerenin camına dayadıktan sonra dükkânın kirli ve tozlu raf sarında bir şey dikkatini çekiyor adamın. Bir silah… Küçük bir tabanca ve tabancaya iliştirilmiş sarı bir etiket 29 dolar. 
Adam inliyor ve yaralı olan sağ elini kirli pantolonunun cebine sokuyor ve üç tane ıslak on dolarlık çıkarıyor. Bu dünyadaki tek varlığı. Sonra duyulur duyulmaz bir çığlık atıyor. “ işte bütün dertlerimin çözümü bu!. Bu silahla birlikte birkaç mermi alırım  ve o iğrenç odama geri dönerim. Sonra silahı doldurur başıma dayarım… Ve tetiği çekerim gider! Ve bir daha asla… bir daha asla aynadaki o korkunç çökmüş yüzümle karşılaşmam.” 
indir.jpgBu adam gerçekten çökmüş biriydi. Sadece birkaç sene içinde onun için hayatında kıymetli ve değerli olan her şeyini, sevdiği karısını, güzel kızını, güzel evini, oldukça iyi olan işini bunun yanında onurunu, şerefini, kendine olan güvenini ve gururunu kaybetmişti. O da herkesin yaptığı gibi kuralları öğrenmeye zaman ayırmadan hayat oyununu oynamayı denemişti. 
Çok şükür ki bu acınacak durumda ki insan Cleveland’ da ki o yağmurlu günde o silahı satın almadı. O korkunç günün sabahında hayatını erkenden söndürmedi. Eğer o silahı alsaydı, şimdi ben sizinle bu değerli dakikayı paylaşıyor olmayacaktım…
… Bu dukanın dışında ne olduğunu bilmiyordum. Beni kararımdan döndürecek ne bir ses duydum, ne de gözlerimi kör eden bir ışıkla karşılaştım. Tek hatırladığım arkamı dönüp tefeci dükkânından uzaklaştığım, yağmurlu caddede yürüdüğüm sonrada sıcak ve güzel bir yer olan Halk Kütüphanesine sendeleyerek girdiğim. 
Annemin üzerimdeki etkisi sayesinde kitaplar benim daima arkadaşım oldular. Bundan sonra zamanımın büyük bir çoğunluğunu bu sessiz ve huzur dolu sığınakta (Kütüphanede) bazı sorularıma tekrar cevap bulmak için harcamaya başladım.                                                                                              Nerede yanlış yapmıştım? Bundan böyle ne yapabilirdim?  
Bundan sonraki birkaç ay külüstür arabamla doğuya doğru sürüklendim. Bir yandan yine tuhaf işlerde çalışıyor ama Yerel Kütüphanelere gidip araştırmaya, okumaya ve düşünmeye vakit ayırmayı hiç ihmal etmiyordum. Carlyle, Peale, Emerson, Franklin Plato, Carnige ve diğer bilginler akıl hocam ve arkadaşım olmuşlardı. 
Ve sonra güzel ve harika bir sabah New Hampshire’ in Halk Kütüphanesinde hayatımı sonsuz kadar değiştirecek olan o harika kitaba rastladım. W. Clement Stone ve N.Hill tarafından yazılan “ Success Through a Positive Mental Attitude-Pozitiv düşünceyle gelen başarı”  

On sekiz ay sonra Frederick Fell yayıncılık “The Greatest Salesman- Dünyanın en iyi satıcısı” adlı küçük kitabımı yayınladı. Şimdi, yani yirmi yıl sonra bu kitap tüm dünyadaki en çok satan kitap unvanını kazandı ve on milyondan fazla basılarak tam on sekiz dile çevrildi. 
… Yürüdüğümü, dizlerimin üstüne çöktüğümü ve ağladığımı hatırlıyorum. Sonra ellerimi sıkıca bir birine kenetledim ve şöyle haykırdım,                             
 “ Anne… Şu anda neredeysen, şunu bilmeni istiyorum…                   
SONUNDA BAŞARDIK!..” 

Halkla İlişkiler ve Pazarlama
Mücella Sena KÖKSAL